TEKSTYLIA, CZYLI JAK NIE MARNOWAĆ SUROWCÓW
Stare, zbędne, nieużywane tekstylia i odzież często lądują w koszu na odpady zmieszane. Ale czy to jest właściwe miejsce? Nie. Zwłaszcza, że materiały włókiennicze nadają się do odzysku lub recyklingu.
Dlaczego odzieży i tekstyliów nie wyrzucamy do odpadów zmieszanych?
Od 1 stycznia 2025 r. wchodzi obowiązek selektywnego zbierania tekstyliów i odzieży*. Ma on umożliwić ponowne wykorzystanie surowców.
Jeśli odzież i tekstylia są zniszczone i nie nadają się do dalszego wykorzystania, oddaj je do PSZOK
Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK-i) to miejsca, gdzie możemy bezpłatnie oddać odpady komunalne przeznaczone do unieszkodliwienia lub odzysku. Takie punkty funkcjonują w każdej gminie.
Na terenie Warszawy działają cztery PSZOK-i:
- PSZOK przy ul. Płytowej 1 - Białołęka, obsługuje Konsorcjum Firm PARTNER Sp. z o.o. Sp.K. i PARTNER Dariusz Apelski, tel. 22 811 08 53, strona www: https://partner-apelski.pl/oferta/pszok
- PSZOK przy ul. Zawodzie 1 - Wilanów, obsługuje P.P.H.U. LEKARO Jolanta Zagórska, tel. 22 185 52 51, strona www: https://lekaro.pl/oferta/pszok/ - nie przyjmuje odpadów zielonych
- PSZOK przy ul. Tatarskiej 2/4 - Wola, obsługuje Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie Sp. z o.o., tel. 22 39 10 100, strona www: mpo.com.pl
- PSZOK przy ul. Kampinoskiej 1 - Bielany, obsługuje Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie Sp. z o.o., tel. 22 39 10 100, strona www: mpo.com.pl
Godziny pracy PSZOK-ów:
- od poniedziałku do piątku: 11:00-19:00,
- w soboty: 9:00-17:00.
PSZOK-i są czynne w dni robocze oraz w soboty, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, a także z wyjątkiem 24 grudnia (Wigilia) i soboty Wielkanocnej.
[*] Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r., art. 10 ust. 2 i 3 (zapisy dyrektywy zostały przeniesione do polskiego porządku prawnego w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (art.1 i 14), zmianą ustawy z 2019 r. (Dz.U.2019.1579).
Szanowni mieszkańcy!
Zarząd Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej STOKŁOSY uprzejmie przypomina, że w Warszawie obowiązuje system selektywnej zbiórki odpadów komunalnych z podziałem na:
1.odpady komunalne odbierane z terenu nieruchomości:
papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło, bio, odpady zmieszane, "zielone", odpady wielkogabarytowe.
2.pozostałe odpady, które mieszkańcy powinni przekazać do PSZOK-ów, MPSZOK-ów lub innych punktów zbiórki.
Informujemy również, że w przypadku stwierdzenia niedopełnienia obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy może wszcząć z urzędu postępowanie w sprawie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, stosując stawki opłaty podwyższonej.
W przypadku obciążenia Spółdzielni opłatą podwyższoną, do jej pokrycia będą zobowiązani solidarnie wszyscy mieszkańcy budynków korzystający z altany śmietnikowej, w obrębie której stwierdzono niedopełnienie obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
Przypominamy, że za wywóz odpadów od 01 lipca 2023 r. odpowiada Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawa Sp. z o.o.
Uwagi i pytania dotyczące funkcjonowania nowego systemu gospodarki odpadami można kierować telefonicznie:
(22) 44 34 500
Odpady komunalne i segregowane: odpady zbierane w domach do własnych worków, winny być wynoszone do wyznaczonych punktów odbioru odpadów. Są to odpowiednio oznaczone pojemniki w altankach śmietnikowych przeznaczone do gromadzenia poszczególnego rodzaju odpadów. Odpady wielkogabarytowe są odbierane z miejsc wyznaczonych w obrębie lub tuż obok altanki śmietnikowej.
Tu znaleźć można informacje o:
Systemie gospodarowania odpadami komunalnymi
Segregowaniu odpadów komunalnych
Informacji jak kompostować odpady - Poradnik
O punktach zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.” etc.
Jak segregować odpady?